DRUK CYFROWY – DLACZEGO WARTO?

Często pojawiają się opinie, że druk cyfrowy jest gorszy od offsetowego. Czy to prawda? 

Życie pokazuje, że tak radykalne stwierdzenia rzadko się sprawdzają w każdej sytuacji. Nie inaczej jest w tym przypadku. Druk cyfrowy to inny obszar druku niż druk offsetowy. Każdy z nich ma swoje zalety i ograniczenia, ale oba doskonale się uzupełniają.

Najważniejsze zalety druku cyfrowego:

1. Ze względu na sposób przygotowania materiałów do druku unikamy drogich kosztów przygotowania pojawiających się przy druku offsetowym, a więc jest niezastąpiony przy drukowaniu niskich nakładów. Cena jednostkowa zamawianego produktu zasadniczo nie ulega zmianie niezależnie od tego czy drukujemy jedną, 10 czy 100 sztuk.

2. Druk cyfrowy daje możliwość personalizowania. Personalizować można praktycznie wszystko, teksty, grafiki, itp. Wyobraźcie sobie druk 500 sztuk zaproszeń, czy kalendarzy, z których każde ma inne zdjęcie np. zaproszonego gościa, indywidualny adres, personalia. To tylko jeden przykład, a jak wspomniałem możliwe jest praktycznie wszystko.

3. Jakość materiałów w druku cyfrowym praktycznie nie ustępuje jakości druku offsetowego:

– do niedawna tonery dawały pewne ograniczenia jakościowe, później pojawiły się tonery polimerowe – półciekłe, a następnie również farby. Obecnie niektóre maszyny umożliwiają uzyskanie wydruków, których nie jesteśmy w stanie odróżnić od produkcji offsetowych. Jeżeli zależy nam np. na uzyskaniu doskonałej jakości zdjęć to korzystając z najnowszych technologii cyfrowych i odpowiednich nośników możemy wręcz uzyskać lepszą jakość niż w konwencjonalnym druku.

– nośniki – mamy do dyspozycji całą gamę nie tylko papierów, ale również nośników z tworzyw sztucznych – chyba komentarz niepotrzebny…

– w tej chwili maszyny cyfrowe to całe systemy drukujące z których na końcu możemy otrzymać gotowe produkty wykończone introligatorsko i uszlachetnione.

4. I teraz wisienka na torcie – możemy z dowolnego miejsca na świecie tworzyć gotowe dokumenty do druku, konfigurować je oraz drukować w dowolnym udostępnionym nam miejscu. Powstają coraz bardziej zaawansowane systemy informatyczne zdalnego przygotowywania prac, dedykowane specjalnie dla maszyn cyfrowych. Przykładem może być fotoksiążka. Logując się do systemu w firmie mieszczącej się np. w Hiszpanii, która takie fotoksiążki wykonuje mamy możliwość indywidualnego przygotowania jej layoutu, korekty przesłanych zdjęć (kolorystyka, kadrowanie), wybrania materiału, rodzaju oprawy, uszlachetnień i wydrukowania jej na udostępnionych nam urządzeniach cyfrowych. Co ciekawe mogą one być właśnie w tej firmie, ale mogą być udostępnione w dowolnym innym miejscu. 

Aktualnie głównym ograniczeniem możliwości druku cyfrowego jest format zadruku. W tej chwili z większości maszyn uzyskamy format netto A3. Jednak i to może ulec zmianie w najbliższej przyszłości, gdyż producenci stale pracują nad tym tematem, a co za tym idzie formaty w kolejnych, nowych urządzeniach są coraz większe. Już są dostępne maszyny cyfrowe, z których możemy dostać wydruk w formacie B2.

Ograniczeniem ekonomicznym pozostaje oczywiście nakład. Wraz z jego wzrostem dochodzimy do granicy, przy której koszty przygotowania druku stanowią coraz mniejszą część ceny jednostkowej i opłaca się uruchomić produkcję offsetową.

Wierzcie mi to tylko niewielka część tego co można powiedzieć, czy napisać o druku cyfrowym.
Jeżeli chcecie więcej to dajcie znać, jeżeli się nie zgadzacie to napiszcie, jeżeli chcecie coś dodać to zdecydowanie będzie nam bardzo miło.

katalog

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s