Uszlachetnianie

Papier jest cierpliwy i wiele zniesie… Nie koniecznie musi dotyczyć to treści na nim naniesionych, “cierpliwość” w tym wypadku odnosi się do wykorzystywania specjalnych składników i mikstur, którymi pokrywamy papier, aby nadać mu ciekawszy charakter. Mowa oczywiście o uszlachetnieniach lakierami i foliami, błyszczącymi i matowymi, chropowatymi i aksamitnymi. Zakręciło się w głowie od możliwości?

 

 

Zacznijmy od wymiany najczęściej spotykanych uszlachetnień, są nimi m.in. lakier hybrydowy, lakier UV, który może być stosowany również wybiórczo, lakier UV matowy, lakier soft touch oraz lakiery UV brokatowe, puchnące, fluorescencyjne, czy zapachowe.

Lakiery przede wszystkim mają za zadanie upiększyć papier i finalnej pracy nadać unikalny charakter. Może nie będzie to metamorfoza na miarę zamiany dyni w karocę, ale z pewnością przyciągnie uwagę odbiorcy.

Warto podkreślić, iż istnieją również lakiery zabezpieczające druk i właśnie lakier offsetowy oraz dyspersyjny pełnią taką funkcję ochronną. Drukując na kredzie matowej, należy zabezpieczyć druk jednym z powyższych lakierów, aby farba nie “ścierała” się z powierzchni papieru. W przypadku druku na kredzie błyszczącej lakier dyspersyjny błyszczący pełni funkcje raczej uszlachetnienia, gdyż druk na kredzie błysk nie ulega “wycieraniu”, tak jak opisany wyżej druk na kredzie matowej. Można oczywiście mieszać kredę matową z lakierem dyspersyjnym błyszczącym i odwrotnie by uzyskać np. efekt satynowy.

W przypadku folii, jako uszlachetnienia, najczęściej spotykamy się z folią błyszcząca, matowa oraz soft touch.

Przygoda z uszlachetnieniami polega na odpowiednim łączeniu poszczególnych lakierów i folii na drukowanych materiałach. Oczywiście zawsze służymy pomocą w wyborze odpowiednich połączeń. Pilnujemy, aby Państwa wymagania nie przerastały możliwości technologicznych.

Czego nie można zrobić? Z pewnością nie można położyć folii punktowo! Folie kładziemy na całości papieru, możemy natomiast na folie matową położyć wybiórczo lakier UV.

I tu pojawia się miejsce na nasze propozycje:

Matowa folia idealnie pasuje do błyszczącego lakieru UV punktowego. Kontrast, który z pewnością nie umknie naszej uwadze. Szczególnie poleca się wykorzystanie folii na wszelkiego rodzaju produktach wymagających falcowania i bigowania przy dużych gramaturach papieru. Folia zdecydowanie zabezpieczy naszą pracę i nie pozwoli na ujawnienie się możliwych pęknięć papieru spowodowanych jego składaniem.

Folia soft touch z punktowym UV – folia w dotyku jest aksamitna, delikatna, nie przypomina zwykłego papieru. Miejsca pokryte lakierem są natomiast lekko śliskie. Kontrast widoczny jest nie tylko dla oczu, ale i dla dotyku, granica między uszlachetnieniami będzie wyraźnie wyczuwalna oraz co ważne, folia soft touch jest dużo bardziej odporna na zarysowania od foli matowej.

Lakier hybrydowy i lakier UV błyszczący wybiórczy to kolejny przykład połączenia efektu matu z błyskiem. Dodatkowo lakier hybrydowy położony na papier kredowy w dotyku bardziej przypomina tworzywo sztuczne lub papier syntetyczny niż papier kredowy. Więcej o samym lakierze hybrydowym pojawi się w kolejnym artykule.

Wszystkie folie i lakiery mają za zadanie podnieść wartość naszego towaru. Folia dodatkowo zabezpieczy nasze produkty. Państwa wyobraźnia i nasze doświadczenie pozwoli na stworzenie czegoś niezwykłego …

Pamiętaj, jeżeli sam chcesz sprawdzić, czy dany druk został wzbogacony o folię, spróbuj go rozerwać – materiał ulegnie rozwarstwieniu.

kolaz3

Reklamy